+48 32 428 32 42 / +48 609-603-253

×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 942
Monday, 03 February 2014 17:08

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Nowe zasady dotyczące zasad wystawiania zwolnień lekarskich wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Wtedy zostanie ropowszechniony elektroniczny system wystawiania zwolnień lekarskich Początkowo zmiany miały zostać wprowadzone już z początkiem 2014 roku, lecz Rządowe Centrum Legislacji w projekcie ustawy przesunęło termin wejścia w życie zmian na rok 2015.

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 15 listopada 2013 r.) przewiduje obowiązek wystawiania przez lekarzy e-zwolnień, które w dniu wystawienia powinny zostać wysłane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. W celu uwierzytelnienia zwolnienia lekarz będzie korzystał z kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W przypadku awarii związanej z połączeniem przez sieć lub z uzyskaniem certyfikowanego potwierdzenia ustawodawca nakłada obowiązek przesłania e-zwolnienia do systemu niezwłocznie po ustąpieniu awarii.

Kolejnym krokiem w nowym systemie elektronicznym ma być przesłanie informacji do płatnika składek (pracodawcy). Zgodnie z założeniami, dzień po wystawieniu e-zwolnienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma przesyłać informację o zwolnieniu lekarskim na elektroniczny profil płatnika składek.  Profil informacyjny będą musieli założyć wszyscy płatnicy, którzy mają obowiązek przekazywania do ZUS danych w formie elektronicznej. Firmy, w których nie ma obowiązku zakładania elektronicznego profilu (firmy, w których zatrudnia się do 5 osób) będą musiały poinformować pracowników o obowiązku dostarczania w dalszym ciągu papierowych form zwolnienia lekarskiego. Dlatego papierowe wersje zwolnienia lekarskiego nie znikną z systemu całkowicie, lecz zostaną mocno ograniczone do przypadku, o którym mowa powyżej. Lekarz na żądanie ubepieczonego będzie miał zatem obowiązek wystawić wydrukowaną papierową formę zwolnienia lekarskiego, a pracownik z kolei będzie musiał dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy w terminie 7 dni.

Nowa forma przekazywania zwolnień lekarskich budzi sprzeciw samych lekarzy, ponieważ zostaną obarczeni kolejnymi obowiązkami przekazywania zaświadczeń do ZUS za pomoca Internetu. Według ustawodawcy nowy system ma na celu zwiększenie kontroli krótkowterminowych zwolnień lekarskich, ponieważ obecnie sprawdzane są jedynie zwolnienia przekraczające 7 dniowy okres.